Biography

Scroll down for English

TÜRKÇE

Öz geçmiş 

Gonca Gümüşayak

(Sosyolog- Koreograf- çağdaş dans -fiziksel tiyatro & performans sanatçısı & Akademisyen, Hareket ile Sanat Terapisti)

İzmir doğumlu Gonca (d.1983 İzmir) sosyolog ve çağdaş dans & performans sanatçısıdır. Ürettiği dans eserlerinde toplumsal konuları ele alır, disiplinler arası yöntemlerle çalışır ve mekâna özgü işler üretir, doğa-performansları gerçekleştirir. İzmir’de Karşıyaka Anadolu Lisesi (2001) ve MEB Ulis Bale okulunu tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sosyoloji (BS) (2005), ve Hollanda, Amsterdam SNDO (2006) ve Arnhem Artez Hogeschool voor de Kunsten, Dance Maker, Koreografi (BA) bölümlerinde okudu ve 2008’de mezun oldu. 2006’da MATRA bursu ile Amsterdam-Maastricht Summer University’de Sanat Yönetimi okumaya hak kazandı.  (2010-2016) (MPA) Yüksek Lisansını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Modern Dans Bölümünde “Likit Politika performans eseriyle (2013-2015) gerçekleştirirken tezini “yeni toplumsal hareketler ve performans ilişkisi” üzerine Stand up Perform Dans Yöntemiyle Kamusal Alanda bir Performans Uygulaması, Çağdaş Dansın Politikleşme sürecine Bir Örnek: “Likit Politika” tez metniyle 2016’da tamamladı. (2017-2019) Tiyatro üzerine Yüksek Lisansın, Fiziksel Tiyatro uzmanlığında, Sanatta Ustalık programında (MA) İsviçre’nin Verscio kentinde Accademia Teatro Dimitri’de gerçekleştirdi. 2019 yılında ‘bir kadının özgürleşme hikayesini’ ele aldığı “Woman Running with the river- the Myth of the River (Nehirle Koşan Kadın- Nehrin Miti) sahne eseri ile yüksek lisansını tamamladı. Eserin araştırma konusu; feminist kadın hareketi, Sapiens ve “Kurtlarla Koşan Kadınlar”kaynaklarından ve arkaik kadın mitlerinden esinleniyor. Dişil enerjinin yaratıcılığına ön plana alarak çağdaş zamanda bireyin kendi öz mitini yaratmasına odaklanıyor. İstanbul’da Sanat Terapisi eğitimini tamamladı ( 2021).

Gonca, üniversite yılları boyunca (2001-2005 ODTÜ Sosyoloji) ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu ve ODTÜ Dans Tiyatrosu ile birlikte dans çalışmalarını sürdürdü, 2003’te ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu başkanlığı yaptı, (4.-8.)Uluslararası  ODTÜ Çağdaş Dans Günleri festivalinin organizasyonunda kurucu rol üstlendi, disiplinler arası çağdaş dans eserleri üretmeye başladı:“Kaya-K I”. (2002), “Sek sek (Hepimiz bu oyunu biliyoruz!)(2003),  KAYA II ( 2004)“hişt hişt O kim? “(2007) ODTÜ Çağdaş Dans topluluğu ile birlikte üretildi. “Home-logue(2006-2008), Hollanda, Belçika, İspanya’da gösterilirken, “Turn-A round ( 2017) “Trio(u)topia (2017), “Hayali ve Sureti(2008-2011), Hollanda – Arnhem ve Türkiye- Ankara- İstanbul, “Likit Politika(2013-2015) eseri  Avusturya-Viyena, Yunanistan, Türkiye’de, “Sessiz Çığlık” Yunanistan, Türkiye’de, “Woman Runnig with the River” (2019-2020) İsviçre- Locarno ve Türkiye- Diyarbakır’da sergilendi.

2013 Avusturya’da IUGTE (International University Global Theatre Experience) programı kapsamında, Sergei Ostrenko’nun yürüttüğü Fiziksel Tiyatro atölyesinin burslu katılımcısı ve 2014’te İtalya’da IUGTE fiziksel tiyatro programının asistanı oldu. 2015’te Alexandra Kazazuo ile performans oyunculuğu, 2016’da Polonya’da Grotowski Enstitüsünde Grotowski tekniği, Atina’da Terzopoulos fiziksel oyunculuğu, İsrail’de Batcheva Dance Company ve Ohad Naharin ile Gaga Dans tekniği çalıştı. Mine Çerçi ile nötr maske, fiziksel tiyatro ve Güray Dinçol, Gözde ve Panayotis Kokkoris, Mick Barnfather, Pier Byland ile Clown ve fiziksel komedi doğaçlama tekniği çalıştı. İtalya, Avusturya, İsviçre ve Türkiye’de fiziksel tiyatro, oyuncular için hareket, nötr ve grotesk beden kullanımı üzerine atölyeler yürüttü.

Viyana 29. Uluslararası Impulstanz Festivali, 2012 Danceweb bursunu almaya hak kazandı. Eserleri Hollanda, Belçika, Avusturya, İtalya, İspanya’da sergilendi. Meg Stuart & Damaged Goods, Anouk van Dijk DC, Magpie Umbrella Dance &Music Company, Suzy Block, Dylan Newcomb, Emanuel Grivert ile birlikte çalıştı. 2010-2011 yıllarında Meg Stuart & Damaged Goods  Dance Company ile Türkiye ve Belçika’da turnesine performansçı olarak katıldı.  2011-2013 Disney, İstanbul Çocuk Tiyatrosunda dansçı, 2013’te “Köstebekgiller Müzikli Çocuk” oyununda koreograf, 2015-2016 İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Handan Ergiydiren yönetiminde “Purnima Sırlar Ormanında“da oyuncu ve 2016-2017 Van Devlet Tiyatrosunda koreograf olarak çalıştı.

2015’ten beri kısa dans-filmleri üretiyor. 2016’da Polonya Grotowski Enstitüsü’nde çekilen “Re-birth dans-filmi 2016 yılında Sinema Dans Ankara’da “En İyi Performans Ödülünü” aldı aynı zamanda Brüksel Uluslararası Dans Filmleri festivalinde ümit vaat eden 10 Dans filmi yönetmeni arasında yer aldı.

2010’den beri İstanbul’da kuruculuğunu üstlendiği “Performance Planet”– disiplinler arası sahne sanatları proje topluluğu- adı altında performans sanatları araştırma ve üretim çalışmalarını yürütüyor, farklı disiplinlerden sanatçılarla işbirlikleri kurmayı sürdürüyor. 2010’ dan beri profesyonel Yoga eğitmenliği yapıyor. 2013’ten beri Gümüşayak Dance & Yoga Studio’da çağdaş dans ve yoga dersleri veriyor ve  2020’den beri Online eğitim programlarını, http://www.gumusayak.com websitesi üzerinden yürütüyor.2012’den beri üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışıyor, Tiyatro oyuncularına yönelik Hareket, Aksiyon ve Fiziksel Tiyatro dersleri yürütüyor. (2012-2014) Yeni Yüzyıl ve (2019-2020) Doğuş Üniversitesi.

Sanat eserleri videoları için:

https://vimeo.com/goncagumusayak

 

Yoga’yla İlgili Özgeçmiş

Gonca, Hollanda’da  dans eğitimi sırasında Yoga’ya başladı, Feldeinkrais, Aleksander, Counter Teknik ile hareket duruş dinamikleri çalıştı. 2010 Haziran ayında Zeynep Aksoy ile birlikte Cihangir Yoga Eğitmenlik Eğitimini “Independent Yoga Network” tamamladı. 2013’te Mey Elbi ile İleri Seviye- Vinyasa ( Akış) Yogası Eğitmenlik Eğitimini tamamladı. 2015 yılında Can Bora ile Tao Vinyasa Eğitmenlik eğitimi ile akış yogası, Thai-chi ve dansın birlikte deneyimlendiği yoga stili üzerine yoğunlaştı ve eğitmenlik eğitimini aldı. Svagitto Liebermeister ile dinamik meditasyon, Godfrey Devereux Vinyasa Yoga Metodu, Nichole Ohm, Zeynep Aksoy, Mey Elbi, David Cornwell, Zeynep Çelen ile çalışmalarıyla Yoga yolunda ilerlemeye devam etti. Jonathan Urla  ile Mat Pilates eğitmenlik eğitimin tamamladı,  ardından “Yogilates” ( Yoga zihni, Pilates bedeni) atölyesi ile pilates ve dans pratiklerinin yogaya kazandıracağı etkilerin zenginliğini gördü ve kendi çalışmalarını sistemli bir bütün halinde “Yogayla Dans, DanslaYoga”  Yoga&Dans olarak sunmaya  karar verdi.

Yoga&Dans pratikleri; anatomi bilgisi, dans, yoganın etkilerinin birlikte deneyimlendiği, dokunmanın şifası ve (Hayat enerjisi) Chi‘nin iyi düşünce ile desteklendiği dans seanslarından oluşmaktadır. Goncayla Yoga Dans; Akışı ve beden bütünlüğünü ön planda tutan rahatlama, ayrıştırma, hareket, dinamik denge ve koordinasyonla bütünsel birliktelik, zihinsel rahatlama ve yaratıcılık  temelleri üzerine kurguladığı derslerinde bedenin bütünsel sağlığını ön plana almaktadır. Gonca’yla yogayla dans derslerinde akışta ve anda olmak derslerin en büyük hediyesidir .

Eğitimler için 

www.gumusayak.com  

 

Scroll down for English

ENGLISH

Biography

Gonca Gümüşayak

is a contemporary dance artist, born in İzmir. She graduated from Middle East Technical University (METU), Sociology (BS) (2005), and Artez Hogeschool voor de Kunsten, Dance Maker, in Arnhem, Holland, (BA) (2008). She finalized her (MPA) masters thesis in 2016 with “Liquid Politics” performance about “relationship of social movements and performance at Mimar Sinan Fine Arts University.  Since 2002 she has been creating dance pieces: Home-logue, Hayali Sureti, Liquid Politics, Silent Scream, shown in Holland, Belgium, Spain, Greece. In 2010-2011 she worked with Meg Stuart & Damaged Goods Dance Company, in Belgium. Since 2015 she has been making dance-films. Her dance film “Rebirth” which was shot in Poland Grotowski Institute, won the best performer prize in Sinema Dans Ankara in 2016 and in Brussels dance film festival. She did her Master of Arts in Theatre, Physical Theatre specialization at Accademia Teatro Dimitri, Verscio in Switzerland between 2017-2019. Her studies was granted by  The Pierino Ambrosoli Foundation Study Grant for Training as a Professional Dancer in 2018-2019 in Switzerland.

She finalized her (MA) in Physical Theatre about “empowerment movement of women” with “Woman Running with the River- The Myth of the River” piece in Switzerland, 2019.

She has initiated “Performance Planet” interdisciplinary performing arts project collective in 2010. She founded Gümüşayak Dance&Yoga Studio in 2013 organizing contemporary dance, yoga, pilates courses and online courses since 2020 at www.gumusayak.com

At the moment she works as Instructor of Movement and Action at Acting Departments in Universities.

Accademia Teatro Dimitri.png         PAF LOGO color scritta.jpg         gumusayak-dans-yoga-logo-2.png         

 

Wider Biography:

Gonca’s dance dreams have started since age of 4. Being as former gymnast, she finally started ballet education at age of 13 high school period ( Karsıyaka Anatolian High School)  in Ulis Ballet School with Güniz Tanker, Diler Ünal, in Izmir. She has graduated from Middle East Technical University (METU), Faculty of Science and Arts, Sociology Department as an honour Student in 2005, alongside 4 years of dancing and creating with METU Contemporary Dance Group in Ankara. She had active part in the organization of METU International Contemporary Dance Festival in years of 2002-2005. Her artistic background is related to dance as a member of [laboratuar] performance arts research and project laboratory since September 2003 in Turkey. She participated in “Arts Management” certificate programs of Amsterdam-Maastricht Summer University (AMSU) in 2005. She had an apprenticeship in European Cultural Association (Avrupa Kültür Derneği) in Istanbul and Felix Meritis AMSU, Amsterdam. In 2006 winter period, she took part in “School for Development New Dance,”(SNDO) in Amsterdam de Theatreschool. She was accepted for 2006-2008 as a 3rd year degree for the Dancemaker/Choreography department in ArtEZ Dansacademie in Arnhem, ArtEZ Hogeschool voor de Kunsten. She was  graduated with Bachelors of Arts in Choreography specialization from Artez Dance Academy in June 2008. She did internship with Magpie Umbrella Dance and Music Company in Amsterdam.2009 June-August.

Her academic research studies are based on Sociology of Body, and Dance in Society as a Creation Form, Audience Participation in the Creative Action. In the last two years, She has found that her artistic vision in dance is going towards Instant Composition’ techniques in choreography and high quality of improvisation techniques to invent new ways for movement language and expression for dialogue within the society, searching for different physical and social perception possibilities.

Her contemporary projects are: “gel-git”, Safak Uysal (2005)[laboratuar], “SEZ” (Şehr-i Evlad-ü Ziyan)  (2005):Safak Uysal [laboratuar], UIA, CRR, ISTANBUL as dancer and performer. http://www.laboratuar.org  “K-AYAk” (a Matter of Perception) (KAYA I), 2002,  SINESTEZIK DÖNÜSÜMLER” KaYA II (2003), “Penceresiz Perde”( Curtain without Window), in colobration with Nermin Salepci (2005),“Cuma-ertesi :Sabbatical” (2005,Dec) in collaboration with Fulya Tekin & [laboratuar]& XPO dance Project , Milano,Italy.

ayak-ta monoloG (on foot- monoLOGUE)”created in Amsterdam, performed in Istanbul 2006April, IETM meeting at Forum Istanbul, 2006.

“Home-logue” ( 2006- 2007) Arnhem Artez Dance Academy, 0090 Antwerpen Kunsten Festival. http://www.0090.be .Antwerpen, Belgium Road-alogue in Bilbao, Spani Act Festival ( 2008 May) as choreographer and performer.

Turn A-round… SOONer or LATEr” ( 2007) Arnhem. Which had highly ggod feedback in contemporary dance in terms of creating dance for youth,using humour as a tool,having an atmosphere of modern times’ fairy tales.

“Trio-(u)topia” ,which has socio- political concerns and stereotypical critisims on western point of view looking to the three relatively oriental women- An ancient Greek Goddess, an Israeli Solderin, and a immigrant religious Turkish woman.-  presented in 2007 December in Arnhem, Artez ,and in March 10th  International METUContemporary Dance Festival  in Ankara, Turkey.

Her Graduation work , “Hayali, Pan and the Swan” was produced in 2008 May, inspired from:“Peter Pan” from literature, “Pan” from mythology, Jitterburg  Parfume of Tom Robins  and“Karagoz and Hacivat” from traditional Turkish shadow game aiming to create a new fairy tale. The Project Hayali and Sureti- shadow plays- is an on going project for the year 2010 for İstanbul CulturalCapital 2010 as an cultural heritage and youth project in Istanbul. Hayali and Sureti 2009.

 

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: