Biography

ENGLISH

Gonca Gümüşayak

is a contemporary dance artist, born in İzmir. She graduated from Middle East Technical University (METU), Sociology (BS) (2005), and Artez Hogeschool voor de Kunsten, Dance Maker, Holland, (BA) (2008). She finalized her (MPA) masters thesis in 2016 with “Liquid Politics” performance about “relationship of social movements and performance at Mimar Sinan Fine Arts University.  Since 2002 she has been creating dance pieces: Home-logue, Hayali Sureti, Liquid Politics, Silent Scream, shown in Holland, Belgium, Spain, Greece. In 2010-2011 she worked with Meg Stuart & Damaged Goods Dance Company, in Belgium. Since 2015 she has been making dance-films. Her dance film “Rebirth” which was shot in Poland Grotowski Institute, won the best performer prize in Sinema Dans Ankara in 2016 and in Brussels dance film festival.

She did her Master of Arts in Theatre, Physical Theatre specialization at Accademia Teatro Dimitri, Verscio in Switzerland between 2017-2019. Her studies was granted by  The Pierino Ambrosoli Foundation Study Grant for Training as a Professional Dancer in 2018-2019 in Switzerland. http://www.ambrosoli.org.

She finalized her (MA) in Physical Theatre about “empowerment movement of women” with “Woman Running with the River- The Myth of the River” piece in Switzerland, 2019.

She has initiated “Performance Planet” interdisciplinary performing arts project collective in 2010. She founded Gümüşayak Dance&Yoga Studio in 2013 organizing contemporary dance, yoga, pilates courses and online courses since 2020 at www.gumusayak.com

At the moment she works as Instructor of Movement and Action at Acting Departments in Universities.

 

Accademia Teatro Dimitri.png         PAF LOGO color scritta.jpg         gumusayak-dans-yoga-logo-2.png         

 

Scroll down for Turkish

She did  rythmic and artistic gymnastics between 9-12 ages and after 13 years old she did classical ballet and modern dance at Ulis Ballet Academy and finished Karşıyaka Anatolian High school in İzmir. She was graduated from Middle East Technical University, Sociology department (BS) (2005).In her University years she danced with METU Contemporary Dance Group and METU Dance Theatre student clubs in Ankara. She took active part in the organization of METU International Contemporary Dance Festival between years of 2002-2005. She did her Bachelor of Arts in Dance Making at Artez Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem, Holland, (BA) (2008).

Türkçe için aşağı devam edin.

TÜRKÇE

Gonca Gümüşayak Kimdir?

Gonca Gümüşayak, ( Sosyolog- Koreograf- Çağdaş Dans sanatçısı, Akademisyen, Masaj terapisti, Hareket sanatıyla bütünsel şifa terapisti)

İzmir doğumlu Gonca bir çağdaş dans sanatçısıdır. İzmir’de Karşıyaka Anadolu Lisesi (2001), MEB Ulis Bale& Dans Okulunu tamamlamıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sosyoloji bölümü (2005) ve Hollanda, Artez Hogeschool voor de Kunsten, Dance Maker, (2008) Koreografi lisansı mezunudur.

Yüksek lisansını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Modern Dans Bölümünde “Likit Politika” performans eseriyle (2010-2013) gerçekleştirerek tezini “toplumsal hareketler ve performans ilişkisi üzerine (2016’da) tamamlamıştır. 2002’den beri disiplinler arası çağdaş dans eserleri üretiyor: “Kaya-K I”. (2002), “Sek sek( Hepimiz bu oyunu biliyoruz!)”(2003), “hişt hişt O kim? “(2007)(Odtü)’de üretildi, “Home-logue”(2006) Hollanda’da üretilirken, Belçika, İspanya’da da sergilendi, “Hayali ve Sureti” ( bir gölge oyunu) Hollanda ve Türkiye, “Likit Politika” eseri Yunanistan, Türkiye, “Sessiz Çığlık” Yunanistan, Türkiye, Almanya’da yol aldı. “Woman Runnig with the River” İsviçre’de Accademia Tiyatro Dimitri katkılarıyla üretildi, Locarno’da trio versiyonu premierini gerçekleştirdi, Türkiye-Diyarbakır’da Solo tiyatro festivalinde solo versiyonu sergilendi. Ürettiği dans eserlerinde toplumsal konuları ele alan Gonca disiplinler arası yöntemler ile çalışmayı hedefliyor.

2015’ten beri kısa dans filmleri üretiyor. 2016’da Polonya Grotowski Enstitüsü’nde çekilen “Re-birth” dans-filmi 2016 yılında Sinema Dans Ankara’da “En İyi Performans Ödülünü” kazandı, aynı zamanda Brüksel Uluslararası Dans Filmleri festivalinde ümit vaat eden 10 Dans filmi yönetmeni arasında yer aldı. Tiyatro üzerine yüksek Lisansını Fiziksel tiyatro uzmanlık alanında İsviçre’nin Verscio kentinde Accademia Teatro Dimitri’de tamamladı. 2019 yılında -bir kadının özgürleşme hikayesini ele aldığı- “Woman Running with the River” sahne eseri ile yüksek lisansını tamamladı.

Gonca, 2010 yılında “Performance Planet” disiplinler arası sahne sanatları proje topluluğunun kurulmasına ön ayak oldu, faklı disiplinlerden sanatçı dostlarının işbirliğiyle kolektif sanat eserleri üretilmesi için çalıştı. 2013’ten beri Gümüşayak Dance & Yoga Studio’da çağdaş dans ve yoga dersleri veriyor ve 2020’den beri Online eğitim programlarını, http://www.gumusayak.com

websitesi üzerinden yürütüyor. 2020’den beri  üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışıyor, tiyatro oyuncularına yönelik Hareket, Aksiyon ve fiziksel tiyatro derslerini yürütüyor.

Gonca, Hollanda’da  dans eğitimi sırasında Yoga’ya başladı, Feldeinkrais, Aleksander, Counter Teknik ile hareket duruş dinamikleri çalıştı. 2010 Haziran ayında Zeynep Aksoy ile  birlikte Cihangir Yoga Hocalık Eğitmenlik “Independent Yoga Network” programını tamamladı. 2013’te Mey Elbi ile İleri Seviye- Vinyasa ( Akış) Yogası Eğitmenlik Eğitimini tamamladı. 2015 yılında Can Bora ile Tao Vinyasa Eğitmenlik eğitimi ile akış yogası, Thai-chi ve dansın birlikte deneyimlendiği yoga stili üzerine yoğunlaştı ve eğitmenlik eğitimini aldı. Svagitto Liebermeister ile dinamik meditasyon, Godfrey Devereux Vinyasa Yoga Metodu, Nichole Ohm, Zeynep Aksoy, Mey Elbi, David Cornwell, Zeynep Çelen ile çalışmalarıyla Yoga yolunda ilerlemeye devam etti. Jonathan Urla  ile Mat Pilates eğitmenlik eğitimin tamamladı, Yogilates” ( Yoga zihni, Pilates bedeni) atölyesi ile pilates ve dans pratiklerinin yogaya kazandıracağı etkilerin zenginliğini gördü ve kendi çalışmalarını sistemli bir bütün halinde ” Yogayla Dans, DanslaYoga ” olarak sunmaya  karar verdi.

 

Yoga&Dans ile şifa eğitimlerinde anatomi bilgisi, dans, yoganın etkilerinin birlikte deneyimlendiği, dokunmanın şifası ve Chi enerjisinin iyi düşünce ile şekillendiği dans seansları    Patlamaktadır.  Akışı ve beden bütünlüğünü ön planda tutan rahatlama, ayrıştırma, hareket, dinamik denge ve koordinasyonla bütünsel birliktelik, zihinsel rahatlama ve yaratıcılık  temelleri üzerine kurguladığı derslerinde bedenin bütünsel sağlığını ön plana almaktadır. Gonca’yla yogayla dans derslerinde akışta ve anda olmak derslerin en büyük hediyesidir .

 

Gonca Gümüşayak, İzmir doğdu. 2001’de Karşıyaka Anadolu Lisesi, T. C. M.E.B Özel Ulis Bale Okulu’ndan ve 2005’te ODTÜ Sosyoloji bölümünden mezun oldu. 2001-2005 yılları arasında ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu ve ODTÜ Dans Tiyatrosu ile birlikte dans çalışmalarını sürdürdü. 2003’te ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu başkanlığı yaptı, (4.-8.)Uluslararası  ODTÜ Çağdaş Dans Günleri festivalinin organizasyonunda kurucu rol üstlendi.

2006-2009 Hollanda Amsterdam SNDO ve Artez Hogeschool voor de Kunsten, Artez Dans Academie, Çağdaş Dans bölümünde okudu, 2008’de (Dansmaker) Koreografi bölümünden mezun oldu. 12 faklı sahne eseri ortaya koydu.

Viyana 29. Uluslararası Impulstanz Festivali, 2012 Danceweb bursunu almaya hak kazandı. Eserleri Hollanda, Belçika, Avusturya, İtalya, İspanya’da sergilendi. Meg Stuart & Damaged Goods, Anouk van Dijk DC, Magpie Umbrella Dance &Music Company, Suzy Block, Dylan Newcomb, Emanuel Grivert ile birlikte çalıştı.

2013 Avusturya’da IUGTE (International University Global Theatre Experience) programı kapsamında, Sergei Ostrenko’nun yürüttüğü Fiziksel Tiyatro atölyesinin burslu katılımcısı ve 2014’te İtalya’da IUGTE fiziksel tiyatro programının asistanı oldu. 2015’te Alexandra Kazazuo ile ve 2016’da Polonya’da Grotowski Enstitüsünde, Studio Matejka ile Grotowski ve Therzopulos fiziksel oyunculuk teknikleri çalıştı, İsrail’de Batcheva Dance Company ve Ohad Naharin ile Gaga Dans tekniği çalıştı. Mine Çerçi ile nötr maske, fiziksel tiyatro ve Güray Dinçol ile fiziksel komedi doğaçlama tekniği çalıştı. İtalya, Avusturya ve Türkiye’de fiziksel tiyatro, oyuncular için hareket, nötr ve grotesk beden kullanımı üzerine atölyeler yürüttü, dersler verdi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sahne Sanatları Anasanat Dalı, Modern Dans bölümünde Yüksek Lisans tez çalışmasını “Stand up Perform Dans Yöntemiyle Kamusal Alanda bir Performans Uygulaması, Çağdaş Dansın Politikleşme sürecine Bir Örnek “Likit Politika” eseri ile tamamladı, 2016’da yüksek tezli yüksek lisans diplomasını almaya hak kazandı.

2011-2013 yıllarında İstanbul Çocuk Tiyatrosu topluluğunda, Disney Live! Mickey’nin Müzik Festivali eserinde dansçı ve performansçı olarak, 2013’te “Köstebekgiller Müzikli Çocuk” oyununda koreograf olarak, 2015-2016 İstanbul Devlet Tiyatrosunda Handan Ergiydiren yönetiminde oyuncu ve dansçı olarak çalıştı.

2011-2013 yıllarında T. C. Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Tiyatro bölümünde oyuncular için “Hareket” ve “Modern Dans” derslerini yürüttü. Üniversitelerin Tiyatro bölümlerinde hareket ve modern dans dersleri vermeye ve Devlet Tiyatroları için koreografiler üretmeye devam ediyor. İstanbul’da kuruculuğunu üstlendiği “Gümüşayak Dans Yoga Atölyesi& Performance Planet” adı altında performans sanatları araştırma, eğitim ve üretim çalışmalarını sürdürüyor.

 

Yoga Hakkında Özgeçmişi

Gonca, Hollanda’da  dans eğitimi sırasında Yoga’ya başladı, Feldeinkrais, Aleksander, Counter Teknik ile hareket duruş dinamikleri çalıştı.2010 Haziran ayında Zeynep Aksoy ile  birlikte Cihangir Yoga Hocalık Eğitmenlik “Independent Yoga Network” programını tamamladı. 2013’te Mey Elbi ile İleri Seviye- Vinyasa ( Akış) Yogası Eğitmenlik Eğitimini tamamladı. 2015 yılında Can Bora ile Tao Vinyasa Eğitmenlik eğitimi ile akış yogası, Thai-chi ve dansın birlikte deneyimlendiği yoga stili üzerine yoğunlaştı ve eğitmenlik eğitimini aldı. Svagitto Liebermeister ile dinamik meditasyon, Godfrey Devereux Vinyasa Yoga Metodu, Nichole Ohm, Zeynep Aksoy, Mey Elbi, David Cornwell, Zeynep Çelen ile çalışmalarıyla Yoga yolunda ilerlemeye devam etti. Jonathan Urla  ile Mat Pilates eğitmenlik eğitimin tamamladı, ardından “Yogilates” ( Yoga zihni, Pilates bedeni) atölyesi ile pilates ve dans pratiklerinin yogaya kazandıracağı etkilerin zenginliğini gördü ve kendi çalışmalarını sistemli bir bütün halinde ” Yogayla Dans, DanslaYoga ” olarak sunmaya  karar verdi. MSGSÜ Modern Dans programından anatomi bilgisi, dans, yoga ve pilatesin etkilerinin birlikte deneyimlendiği dersler hazırlamaktadır. Akışı ve beden bütünlüğünü ön planda tutan rahatlama, ayrıştırma, hareket, dinamik denge ve koordinasyonla bütünsel birliktelik, zihinsel rahatlama ve yaratıcılık  temelleri üzerine kurguladığı derslerinde bedenin bütünsel sağlığını ön plana almaktadır. Akışta ve anda olmak derslerin en büyük mutluluğudur. 

2010 yılından beri kurucusu olduğu “ Performance Planet” performans sanatları proje ekibi ile birlikte artistik üretim çalışmalarına devam etmektedir. 

 

scroll down for English

 

Wider Biography:

Her dance dreams have started since age of 4. Being as former gymnast, she finally started ballet education at age of 13 high school period ( Karsıyaka Anatolian High School)  in Ulis Ballet School with Güniz Tanker, Diler Ünal, in Izmir. She has graduated from Middle East Technical University (METU), Faculty of Science and Arts, Sociology Department as an honour Student in 2005, alongside 4 years of dancing and creating with METU Contemporary Dance Group in Ankara. She had active part in the organization of METU International Contemporary Dance Festival in years of 2002-2005. Her artistic background is related to dance as a member of [laboratuar] performance arts research and project laboratory since September 2003 in Turkey. She participated in “Arts Management” certificate programs of Amsterdam-Maastricht Summer University (AMSU) in 2005. She had an apprenticeship in European Cultural Association (Avrupa Kültür Derneği) in Istanbul and Felix Meritis AMSU, Amsterdam. In 2006 winter period, she took part in “School for Development New Dance,”(SNDO) in Amsterdam de Theatreschool. She was accepted for 2006-2008 as a 3rd year degree for the Dancemaker/Choreography department in ArtEZ Dansacademie in Arnhem, ArtEZ Hogeschool voor de Kunsten. She was  graduated with Bachelors of Arts in Choreography specialization from Artez Dance Academy in June 2008. She did internship with Magpie Umbrella Dance and Music Company in Amsterdam.2009 June-August.

Her academic research studies are based on Sociology of Body, and Dance in Society as a Creation Form, Audience Participation in the Creative Action. In the last two years, She has found that her artistic vision in dance is going towards Instant Composition’ techniques in choreography and high quality of improvisation techniques to invent new ways for movement language and expression for dialogue within the society, searching for different physical and social perception possibilities.

Her contemporary projects are: “gel-git”, Safak Uysal (2005)[laboratuar], “SEZ” (Şehr-i Evlad-ü Ziyan)  (2005):Safak Uysal [laboratuar], UIA, CRR, ISTANBUL as dancer and performer. http://www.laboratuar.org  “K-AYAk” (a Matter of Perception) (KAYA I), 2002,  SINESTEZIK DÖNÜSÜMLER” KaYA II (2003), “Penceresiz Perde”( Curtain without Window), in colobration with Nermin Salepci (2005),“Cuma-ertesi :Sabbatical” (2005,Dec) in collaboration with Fulya Tekin & [laboratuar]& XPO dance Project , Milano,Italy.

ayak-ta monoloG (on foot- monoLOGUE)”created in Amsterdam, performed in Istanbul 2006April, IETM meeting at Forum Istanbul, 2006.

“Home-logue” ( 2006- 2007) Arnhem Artez Dance Academy, 0090 Antwerpen Kunsten Festival. http://www.0090.be .Antwerpen, Belgium Road-alogue in Bilbao, Spani Act Festival ( 2008 May) as choreographer and performer.

Turn A-round… SOONer or LATEr” ( 2007) Arnhem. Which had highly ggod feedback in contemporary dance in terms of creating dance for youth,using humour as a tool,having an atmosphere of modern times’ fairy tales.

“Trio-(u)topia” ,which has socio- political concerns and stereotypical critisims on western point of view looking to the three relatively oriental women- An ancient Greek Goddess, an Israeli Solderin, and a immigrant religious Turkish woman.-  presented in 2007 December in Arnhem, Artez ,and in March 10th  International METUContemporary Dance Festival  in Ankara, Turkey.

Her Graduation work , “Hayali, Pan and the Swan” was produced in 2008 May, inspired from:“Peter Pan” from literature, “Pan” from mythology, Jitterburg  Parfume of Tom Robins  and“Karagoz and Hacivat” from traditional Turkish shadow game aiming to create a new fairy tale. The Project Hayali and Sureti- shadow plays- is an on going project for the year 2010 for İstanbul CulturalCapital 2010 as an cultural heritage and youth project in Istanbul. Hayali and Sureti 2009.

 

WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: