Biography

ENGLISH

Gonca Gümüşayak

is a contemporary dance artist and performer. She was born in Izmir 1983. She did  rythmic and artistic gymnastics between 9-12 ages and after 13 years old she did classical ballet and modern dance at Ulis Ballet Academy and finished Karşıyaka Anatolian High school in İzmir. She was graduated from Middle East Technical University, Sociology department (BS) (2005).In her University years she danced with METU Contemporary Dance Group and METU Dance Theatre student clubs in Ankara. She took active part in the organization of METU International Contemporary Dance Festival between years of 2002-2005. She did her Bachelor of Arts in Dance Making at Artez Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem, Holland, (BA) (2008). She had finalized her (MPA) masters thesis Project “Liquid Politics” about “relationship of social movements and contemporary performance” in 2016 at Mimar Sinan Fine Arts University at the Modern Dance department, İstanbul. Her dance film “Re-birth” which was shot in Poland Grotowski Institute, won the Best performer prize in SinemaDans Ankara in 2016 and also won premising dance-film artists prize in Brussels dance-film festival. She founded “Performance Planet”(performing arts project collective) in 2010. She did her Master of Arts in Theatre, Physical Theatre specialization at Accademia Teatro Dimitri, Verscio in Switzerland between 2017-2019. Her studies was granted by  The Pierino Ambrosoli Foundation Study Grant for Training as a Professional Dancer in 2018-2019 in Switzerland. http://www.ambrosoli.org.

At the moment she lives in Istanbul, works as professional dance artist. She works as Movement and Action Instructor at Acting Department of Doğuş University since 2020 January. She has been organizing contemporary dance, yoga, pilates courses at Gümüşayak Dance&Yoga Studio since 2014 and online courses since 2020.

 

 

Accademia Teatro Dimitri.png         PAF LOGO color scritta.jpg         gumusayak-dans-yoga-logo-2.png         

 

Scroll down for Turkish

Türkçe için aşağı devam edin.

 

TÜRKÇE

Gonca Gümüşayak, İzmir doğdu. 2001’de Karşıyaka Anadolu Lisesi, T. C. M.E.B Özel Ulis Bale Okulu’ndan ve 2005’te ODTÜ Sosyoloji bölümünden mezun oldu. 2001-2005 yılları arasında ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu ve ODTÜ Dans Tiyatrosu ile birlikte dans çalışmalarını sürdürdü. 2003’te ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu başkanlığı yaptı, (4.-8.)Uluslararası  ODTÜ Çağdaş Dans Günleri festivalinin organizasyonunda kurucu rol üstlendi.

2006-2009 Hollanda Amsterdam SNDO ve Artez Hogeschool voor de Kunsten, Artez Dans Academie, Çağdaş Dans bölümünde okudu, 2008’de (Dansmaker) Koreografi bölümünden mezun oldu. 12 faklı sahne eseri ortaya koydu.

Viyana 29. Uluslararası Impulstanz Festivali, 2012 Danceweb bursunu almaya hak kazandı. Eserleri Hollanda, Belçika, Avusturya, İtalya, İspanya’da sergilendi. Meg Stuart & Damaged Goods, Anouk van Dijk DC, Magpie Umbrella Dance &Music Company, Suzy Block, Dylan Newcomb, Emanuel Grivert ile birlikte çalıştı.

2013 Avusturya’da IUGTE (International University Global Theatre Experience) programı kapsamında, Sergei Ostrenko’nun yürüttüğü Fiziksel Tiyatro atölyesinin burslu katılımcısı ve 2014’te İtalya’da IUGTE fiziksel tiyatro programının asistanı oldu. 2015’te Alexandra Kazazuo ile ve 2016’da Polonya’da Grotowski Enstitüsünde, Studio Matejka ile Grotowski ve Therzopulos fiziksel oyunculuk teknikleri çalıştı, İsrail’de Batcheva Dance Company ve Ohad Naharin ile Gaga Dans tekniği çalıştı. Mine Çerçi ile nötr maske, fiziksel tiyatro ve Güray Dinçol ile fiziksel komedi doğaçlama tekniği çalıştı. İtalya, Avusturya ve Türkiye’de fiziksel tiyatro, oyuncular için hareket, nötr ve grotesk beden kullanımı üzerine atölyeler yürüttü, dersler verdi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sahne Sanatları Anasanat Dalı, Modern Dans bölümünde Yüksek Lisans tez çalışmasını “Stand up Perform Dans Yöntemiyle Kamusal Alanda bir Performans Uygulaması, Çağdaş Dansın Politikleşme sürecine Bir Örnek “Likit Politika” eseri ile tamamladı, 2016’da yüksek tezli yüksek lisans diplomasını almaya hak kazandı.

2011-2013 yıllarında İstanbul Çocuk Tiyatrosu topluluğunda, Disney Live! Mickey’nin Müzik Festivali eserinde dansçı ve performansçı olarak, 2013’te “Köstebekgiller Müzikli Çocuk” oyununda koreograf olarak, 2015-2016 İstanbul Devlet Tiyatrosunda Handan Ergiydiren yönetiminde oyuncu ve dansçı olarak çalıştı.

2011-2013 yıllarında T. C. Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Tiyatro bölümünde oyuncular için “Hareket” ve “Modern Dans” derslerini yürüttü. Üniversitelerin Tiyatro bölümlerinde hareket ve modern dans dersleri vermeye ve Devlet Tiyatroları için koreografiler üretmeye devam ediyor. İstanbul’da kuruculuğunu üstlendiği “Gümüşayak Dans Yoga Atölyesi& Performance Planet” adı altında performans sanatları araştırma, eğitim ve üretim çalışmalarını sürdürüyor.

 

Yoga Hakkında Özgeçmişi

Gonca, Hollanda’da  dans eğitimi sırasında Yoga’ya başladı, Feldeinkrais, Aleksander, Counter Teknik ile hareket duruş dinamikleri çalıştı.2010 Haziran ayında Zeynep Aksoy ile  birlikte Cihangir Yoga Hocalık Eğitmenlik “Independent Yoga Network” programını tamamladı. 2013’te Mey Elbi ile İleri Seviye- Vinyasa ( Akış) Yogası Eğitmenlik Eğitimini tamamladı. 2015 yılında Can Bora ile Tao Vinyasa Eğitmenlik eğitimi ile akış yogası, Thai-chi ve dansın birlikte deneyimlendiği yoga stili üzerine yoğunlaştı ve eğitmenlik eğitimini aldı. Svagitto Liebermeister ile dinamik meditasyon, Godfrey Devereux Vinyasa Yoga Metodu, Nichole Ohm, Zeynep Aksoy, Mey Elbi, David Cornwell, Zeynep Çelen ile çalışmalarıyla Yoga yolunda ilerlemeye devam etti. Jonathan Urla  ile Mat Pilates eğitmenlik eğitimin tamamladı, ardından “Yogilates” ( Yoga zihni, Pilates bedeni) atölyesi ile pilates ve dans pratiklerinin yogaya kazandıracağı etkilerin zenginliğini gördü ve kendi çalışmalarını sistemli bir bütün halinde ” Yogayla Dans, DanslaYoga ” olarak sunmaya  karar verdi. MSGSÜ Modern Dans programından anatomi bilgisi, dans, yoga ve pilatesin etkilerinin birlikte deneyimlendiği dersler hazırlamaktadır. Akışı ve beden bütünlüğünü ön planda tutan rahatlama, ayrıştırma, hareket, dinamik denge ve koordinasyonla bütünsel birliktelik, zihinsel rahatlama ve yaratıcılık  temelleri üzerine kurguladığı derslerinde bedenin bütünsel sağlığını ön plana almaktadır. Akışta ve anda olmak derslerin en büyük mutluluğudur. 

2010 yılından beri kurucusu olduğu “ Performance Planet” performans sanatları proje ekibi ile birlikte artistik üretim çalışmalarına devam etmektedir. 

 

scroll down for English

 

 

Gonca Gümüsayak–contemporary dance performer and choreographer. born in Izmir 1983. She is graduated from Middle East Technical University Sociology Department (2001-2005), double majoring a Student club Contemporary Dance Group (ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu). Gonca studied  and lived in Netherlands between 2005-2009. She studied in Artez Hogeschool voor de Kunstern:Dansacademie, Dance Maker/ Choreography Department in Arnhem between 2006-2008, had created 11 different pieces. She had chance to work with Michael Schmacher, David Zambrano, Angus Balbernie, Suzy Block , Mary O’Donnell . She had apprenticeship with Anouk van Dijk D.C and Magpie Umbrella Dance and Music Company in Amsterdam 2009 June-August.She participated in “Arts Management” certificate programs of Amsterdam-Maastricht Summer University (AMSU) in 2005. Did Internship in Felix Meritis AMSU Amsterdam in 2006, at the same time period took part in “School for Development New Dance,”(SNDO) in Amsterdam de Theatreschool. She took part in several festivals and organizations: 2007 Spring Dance Festival- Utrecht, 2007 Dans Dagen as volunteer, and publicity, 2006-2007 Uitmarkt – Amsterdam, participated IETM Utrecht 2005,  worked in Julidans organization  in 2009,  staged as assistant of  Olivier Dubois’s “FAUNE(S)”  piece.

Back in İstanbul She continues her studies with Masters degree in Mimar Sinan Fine Arts State University at the Modern Dance Department studying with Aydin Teker in the University, since January 2010.  She continues her artistic works and projects with project group”Performance Planet“.

(Engish translation of the name: Rosebud Silverfoot) (German: Roseknosbell Silverfuss)

 

 

Wider Biography:

Her dance dreams have started since age of 4. Being as former gymnast, she finally started ballet education at age of 13 high school period ( Karsıyaka Anatolian High School)  in Ulis Ballet School with Güniz Tanker, Diler Ünal, in Izmir. She has graduated from Middle East Technical University (METU), Faculty of Science and Arts, Sociology Department as an honour Student in 2005, alongside 4 years of dancing and creating with METU Contemporary Dance Group in Ankara. She had active part in the organization of METU International Contemporary Dance Festival in years of 2002-2005. Her artistic background is related to dance as a member of [laboratuar] performance arts research and project laboratory since September 2003 in Turkey. She participated in “Arts Management” certificate programs of Amsterdam-Maastricht Summer University (AMSU) in 2005. She had an apprenticeship in European Cultural Association (Avrupa Kültür Derneği) in Istanbul and Felix Meritis AMSU, Amsterdam. In 2006 winter period, she took part in “School for Development New Dance,”(SNDO) in Amsterdam de Theatreschool. She was accepted for 2006-2008 as a 3rd year degree for the Dancemaker/Choreography department in ArtEZ Dansacademie in Arnhem, ArtEZ Hogeschool voor de Kunsten. She was  graduated with Bachelors of Arts in Choreography specialization from Artez Dance Academy in June 2008. She did internship with Magpie Umbrella Dance and Music Company in Amsterdam.2009 June-August.

Her academic research studies are based on Sociology of Body, and Dance in Society as a Creation Form, Audience Participation in the Creative Action. In the last two years, She has found that her artistic vision in dance is going towards Instant Composition’ techniques in choreography and high quality of improvisation techniques to invent new ways for movement language and expression for dialogue within the society, searching for different physical and social perception possibilities.

Her contemporary projects are: “gel-git”, Safak Uysal (2005)[laboratuar], “SEZ” (Şehr-i Evlad-ü Ziyan)  (2005):Safak Uysal [laboratuar], UIA, CRR, ISTANBUL as dancer and performer. http://www.laboratuar.org  “K-AYAk” (a Matter of Perception) (KAYA I), 2002,  SINESTEZIK DÖNÜSÜMLER” KaYA II (2003), “Penceresiz Perde”( Curtain without Window), in colobration with Nermin Salepci (2005),“Cuma-ertesi :Sabbatical” (2005,Dec) in collaboration with Fulya Tekin & [laboratuar]& XPO dance Project , Milano,Italy.

ayak-ta monoloG (on foot- monoLOGUE)”created in Amsterdam, performed in Istanbul 2006April, IETM meeting at Forum Istanbul, 2006.

“Home-logue” ( 2006- 2007) Arnhem Artez Dance Academy, 0090 Antwerpen Kunsten Festival. http://www.0090.be .Antwerpen, Belgium Road-alogue in Bilbao, Spani Act Festival ( 2008 May) as choreographer and performer.

Turn A-round… SOONer or LATEr” ( 2007) Arnhem. Which had highly ggod feedback in contemporary dance in terms of creating dance for youth,using humour as a tool,having an atmosphere of modern times’ fairy tales.

“Trio-(u)topia” ,which has socio- political concerns and stereotypical critisims on western point of view looking to the three relatively oriental women- An ancient Greek Goddess, an Israeli Solderin, and a immigrant religious Turkish woman.-  presented in 2007 December in Arnhem, Artez ,and in March 10th  International METUContemporary Dance Festival  in Ankara, Turkey.

Her Graduation work , “Hayali, Pan and the Swan” was produced in 2008 May, inspired from:“Peter Pan” from literature, “Pan” from mythology, Jitterburg  Parfume of Tom Robins  and“Karagoz and Hacivat” from traditional Turkish shadow game aiming to create a new fairy tale. The Project Hayali and Sureti- shadow plays- is an on going project for the year 2010 for İstanbul CulturalCapital 2010 as an cultural heritage and youth project in Istanbul. Hayali and Sureti 2009.

 

WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: