Contact Improvisation Dance

(Kontak Doğaçlama) Atölyesi:

Gonca Gümüşayak ile “Bağ kur-Doğaçla- Dans et”

Contact Improvisation nedir?

“Contact İmpravisation”/ Kontakt Doğaçlama:

Temasa geçmek, dokunmak, bağ kurmak anlamlarına gelen ‘contact’ terimi ile ‘doğaçlama’ anlamına gelen ‘improvisation’ terimiyle bir araya geldiği zaman çevre ve bedenler arasında fiziksel temasın hareket araştırmasına yol açtığı bir dans çeşididir. Kontakt dansta ağırlık alışverişleri, kaldırma, taşıma, dokunmaya veya dokunmamaya duyarlılık, rahatlama; yerle, havayla ve mekanla olan etkileşim ve de topluluk bilinci formun başlıca unsurlarıdır.

Kontak Doğaçlama Atölyesinde, neler ile karşılaşacağız?

Kontak Doğaçlama’nın temel prensiplerini eşli ve grup oyunları ile deneyimleyecek ; yerle, eşle ve mekanla ilişki kurmanın farklı biçimlerini deneyimlemek üzere fiziksel dinleme çalışmaları yapacağız; kontak noktası, ağırlık paylaşımı gibi Kontak Doğaçlama’nın temel kavramlarıyla tanışacağız.

Rahat ve güvende hareket etmeyi kolaylaştıracak beden farkındalığı çalışmaları ile kendi bedenimizi ve hareket olasılıklarımızı araştıracağız.

 

Hedef kitlesi:  

Atölye, kendi bedenini ve başka bedenlerle kurduğu ilişkileri dansın içinde deneyimlemek isteyen herkese açıktır. Yaş, cinsiyet, sağlamlık-sakatlık ayrımı yapmaksızın, hareket tecrübesi olan ya da olmayan her beden, bu pratik içinde kendi hareketini özgürce keşfedebilir.

 

Katılımcılardan atölye süreci ile ilgili beklentiler:

Rahat giysiler ile geliniz. Hareketsiz kaldığınızda üşümeyeceğiniz kirletmekten çekinmeyeceğiniz spor kıyafetler giymek yeterlidir.

Katılmadan önce kayıt yaptırmaları beklenmektedir.

Rezervasyon için: goncagumusayak@gmail.com

Cumartesi günleri 15.00 @ Patika Yolcuları, Mecidiyeköy, erolbenjamin@gmail.com.

 


Atölye Yürütücüsü:
Gonca Gümüşayak www.gumusayak.com

İzmir doğumlu Gonca Gümüşayak, dans etmeye jimlastik ve bale ile çocukluk yıllarında başladı. Karşıyaka Anadolu Lisesi (2001), ODTÜ Sosyoloji (2005), ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu (2005), Hollanda , Arnhem Artez Dans Akademisi Dans/Koreografi bölümü (2008) Mimar Sinan GSÜ Çağdaş Dans Bölümü -Yüksek Lisans (2016), İsviçre Akademi Tiyatro Dimitri- Fiziksel Tiyatro Master of Arts 2019) mezunudur.  Mimar Sinan’da Yüksek Lisans tezini toplumsal hareketler ve performans üzerine tamamlamıştır. İsviçre’de Fiziksel Tiyatro masterını “kadın çalışmaları ve özgürleşen beden üzerine“ Nehirle Koşan Kadınlar” dans tiyatrosu eseriyle tamamlamıştır. (2019) 

Gonca 2002’den beri aktif olarak yoga yapıyor. 2010’da Zeynep Aksoy ile Temel (Hatha) Yoga ( 200 RYT) Hocalık Eğitmenliğini tamamladı. Svagitto Liebermeister ile dinamik meditasyon, Godfrey Devereux Vinyasa Yoga Metodu, Nichole Ohm, Mey Elbi ile birlikte İleri Seviye OHM Vinyasa ( Akış) Yoga (150 RYT) eğitmenlik programını tamamladı. (2013), 2015’te Tao Vinyasa ( 50 RYT) (Thai Chi- Dans ve Yoganin birlikte deneyimlendiği yoga stili üzrine uzmanlaştı. 2011’de Jonathan Urla ile MAT Pilates eğitmenliği ve “Yogilates” ( Yoga zihni, Pilates bedeni) Atölyesini tamamladı. Çağdaş Dans, Body Mind Centring, Skinner Release tekniklerinden beslendi. IIDA SHIGEMI ile Butoh ve Şaman Sanatı “Body Mind Magic” (Beden Zihin Sihir) Beden ve Enerji alanı ile ilgili çalışmalarda bulundu. 2002’den beri Contact Doğaçlama atölyelerine katılıyor, ODTÜ ÇDT, ÇATI, Hollanda Amsterdam CI JAm, FallinCI. Kontakt doğaçlama dans atölyeleri ile dokunmak, dans ve anda olmanın en doğal şekilde deneyimlendiği hareket sistemi olduğundan bu alandaki deneyimlerini titizlikle dans ve yoga severler ile paylaşıyor.

dokun-dogacla-ci-photo

IMG_8211.JPG

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: